Bényéről:
A falu északról és délről magas domboktól zárt, hosszú völgyben nyúlik el, nyugati határa összeér a szomszédos Gombával. A löszön kialakult jó minőségű talaj adottságait kihasználva a környező oldalakon a szőlőművelésnek évszázados hagyományai vannak. A borászattal még ma is számos szőlősgazda foglalkozik, olyannyira, hogy Gombával közösen önálló hegyközséggel bírnak.
A török hódoltság után az elnéptelenedett falut a nagybirtokos Fáy család felvidéki szlovákokkal telepítette be. A szlovák lakosság sokáig őrizte kultúráját, anyanyelvét, azonban a XX. század végére az anyanyelv ismerete a legidősebbekre szűkült le. Csupán a hely- és személynevek, az evangélikus templom, valamint a település szerkezete őrzi a szlovák eredetet.
A település központja a Közösségi Ház és a polgármesteri hivatal között található, melynek udvarán Szent Vincének, a bortermelők védőszentjének szobra áll. A Fő utcán találjuk az 1784–1794 között épült evangélikus templomot, kertjében az államalapító Szent István és a világháborús hősi halottak emlékművével.
A Bényei-patakot jobb oldalról kísérő falurészen sok szép, régi lakóház látható (Kölcsey u., Virág u.). A hangulatos Lómen-, vagy ahogy a helyiek hívják a Dolina-völgyben pedig minden évben országos pónifogathajtó versenyt rendeznek. A völgy feletti löszkopárról gyönyörű kilátás nyílik a falura.
Adatok:
Rang – község
Népesség (2018. jan. 1-én)- 1271 fő
Területe – 16,52 km2
Civil szervezetek:
Polgárőrség
Napsugár Nyugdíjas Klub
Bénye-Gomba Hegyközség
Bénye Gombával 500 ha-t meghaladó területen közös hegyközséget alkot, a Kunsági borvidék, Cegléd- Monor-Jászsági körzetén belül a Monor alkörzetéhez tartozik. Termőhelyi besorolását tekintve, teljes területén I. kateszteri besorolásba tartozik. Nagyon sok kiváló minőségű bort biztosító szőlőfajta található a hegyközség területén pl: Kékfrankos, Zweigelt, Chardonnay, Rajnai rizling Karát, Rizlingszilváni, Ottonel muskotály stb.
A hegyközség jól működik, több száz tagot számlál. Tagjai sorában meghatározó szereppel bír a KERBOR Kft. és a Kincsem Pince Vállalkozás.
Hegyközség, mint civilszervezet aktívan segíti Bénye község rendezvényeit, kulturális életét- Falunap szüreti felvonulás.
Bényei Dolina Kulturális és Sport Egyesület
Az egyesület három tevékenységi kör egyesülésével jött létre.
Tartalmazza a lovas sport gyakorlóit, a sportkörös fiatalokat és a Lányok-Asszonyok Néptánccsoport tagjait.
Látnivalók:
Hősi halottak emlékműve
Szent Vince szobor
Evangélikus templom