Pándról:
A község a Tápió-vidék déli részén fekszik három völgy találkozásában, Nagykátától délnyugatra, mintegy 15 km-re. Kialakult településközponttal nem rendelkezik, az épületek közül az általános iskola és a református templom emelkedik ki. Az utcákon sétálva számos régi lakóház őrzi még a népi építészet emlékeit. Az iskola kertjében áll a világháborúban elhunyt Hősök szobra, mely Pándi Kiss János alkotása. A falu híres szülöttének állandó kiállítása a művelődési házban tekinthető meg.
A templomot a betelepített felvidéki protestánsok építették az egykori középkori templom helyére 1779–81 között. Ma is a református vallás jellemző a lakosságra. A kávai út mellett fekvő temető érdekessége, hogy nagy számban láthatók benne a kopjafás temetkezés emlékoszlopai.
Szép kirándulásokat tehetünk a falu déli határában, a Hársas-völgyben, ahol még néhány idős, molyhos tölgyet is láthatunk az egykori erdők maradványaként. A dombok löszgyepein pedig közel tucatnyi védett növényfaj – pl. tarka nőszirom, nagyezerjófű – virágzik, és kitűnő kilátóhelyek találhatók. A völgy bejáratánál magasodó Bográndi-hegyről szép kilátás nyílik a falura.
Adatok:
Rang – község
Népesség (2018. jan. 1-én) – 1995 fő
Területe – 22,21 km2
Civil szervezetek:
- Községi Sportkör
- Kunffy Lajos Közösségépítő Közhasznú Egyesületet
- Mozgáskorlátozottak Egyesülete
- Pándi Általános Iskola Tanulóiért Alapítvány
- 1997. december 22-én bejegyzésre került a Pándi Általános Iskola Tanulóiért Alapítvány, melyet Dr. Pick Róbert alapított. Az Alapítványt 5 fős Kuratórium működteti. A bevételek segítik a korszerű oktatás feltételeinek biztosítását, tehetséggondozást, a hátrányos helyzetű tanulók támogatását.
- Pándi Ifjúnemzedékért Közalapítvány
- Pándi Polgárőr Egyesület
- Pándi Tájház és Helytörténet Egyesület
- Pándi Helytörténeti és Hagyománykör
- Pándi Önkéntes tűzoltók
Látnivalók:
- Hársas-völgy
- Bográdi-hegy
- Református templom