Úri

Úriról:

A Monor–Irsai-dombság északi vonulatai között húzódik meg ez a kevésbé ismert, de annál hangulatosabb település. Határában négy hosszú, délkeleti irányba haladó vadregényes patakvölgyet láthatunk (Nádas-, Úri-, Tó- és Farkasdpusztai-völgy).

A falu első írásos említése 1252-ből való, melyet a polgármesteri hivatal előtti emlékmű is őriz. A középkort több nemesi család birtoklása alatt békésen átvészelte, csak a kuruc harcok alatt néptelenedett el egy rövid időre.

A polgármesteri hivataltól a Rákóczi út folytatásában vezető földúton juthatunk el az éjjel-nappal üzemelő horgásztóig. A tó déli oldalán emelkedő löszgyepre felkaptatva olyan védett növényeket figyelhetünk meg itt, mint a csinos árvalányhaj vagy a budai imola, másrészt nagyszerű látképben gyönyörködhetünk.

A község határában húzódó völgyek mindegyike szép kirándulásra ad lehetőséget. A Gombával határos Farkasdpusztai-völgy a halászati hasznosítású úri halastóhoz vezet el bennünket, mely a tavaszi és őszi madárvonulás során kedvelt pihenőhely, de az utóbbi időben a tó szélén teret nyerő nádasoknak, gyékényeseknek köszönhetően egyre jelentősebb a vízimadarak fészkelése szempontjából is. Költ itt többek között szürke gém, barna rétihéja és cigányréce is. A falutól északra kezdődő és az Úri-patak völgyébe a halastó alatt betorkolló Nádas-völgyben találjuk a Tápió mente egyik legidősebb füzesét.

Adatok:

rangja – község

lakosság (2018 jan. 1.)  – 2582

területe – 22,19 km2

Település honlapja

Civil szervezetek:

BAB-USKA Tájház

Tápiómenti Tömegsport Alapítvány

Úri Bűnmegelőzési Polgárőr Egyesület

Úri Községi Sportkör

Úri Község Őszirózsa Nyugdíjasklub

Értékteremtő és Faluszépítő Egyesület

Hagyományőrző és Értékmentő Egyesület

Látnivalók:

Katolikus templom és kertje – Szent Imre templom

Úri horgásztó

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.