Falumúzem és Tájház Tápiógyörgyén

Nagy múlttal rendelkezik a tápiógyörgyei Falumúzeum- és Tájház is, mely a település középpontjában a római katolikus templom melletti oldalon, az általános iskola épületével átellenben fekszik. Ez a falu legrégebbi háza. A ház Gecse Endre plébános györgyei tartózkodása (1875-1892) alatt épült, de építésére vonatkozó bejegyzés a História domusban nem található. A szoba mennyezetét tartó gerendába vésett évszám tanúsága szerint, a katolikus tanítók lakásául szolgáló házat 1883-ban építették. A falubeli hagyomány úgy tartja, hogy községi tulajdonba 1906-1910 között került, Vágány József törvénybíró közreműködésével. Az épület jellegzetessége, hogy két háromosztatú lakóházat építettek egymás végébe, így egyszerre két tanító lakott benne családjával. A lakrészek bejárata az épület két ellentétes, hosszanti oldalán van, a ház jobb oldalán a pitvarból nyíló ajtó előtt györgyei ámbit van, melyet az 1860-as években épült módos parasztházakon figyelhetünk meg.

A falumúzeum alapját az 1977-ben elhunyt Molnár László tanár vetette meg, aki az 1960-as évektől lelkesen gyűjtötte a paraszti élet használati tárgyait. A gyűjteményt az iskola padlásán tárolták, innen kerültek az ép darabok a falumúzeum kiállításába.
A falumúzeum ügyét Varró István tanácselnök magáénak érezte és 1983-ban megnyílt a néprajzi kiállítás, a község anyagi támogatásával és jelentős társadalmi munkával.

A bemutatóhely két egymásba épített háromosztatú lakóházból lett kialakítva. Berendezése nagyrészt a múlt század húszas éveinek paraszti lakáskultúráját tükrözi. A korabeli paraszti élet mindennapos használati tárgyait, eszközeit mutatja be. Az épület másik felében lévő Tájház a környék élővilágát mutatja be. A múzeum az önkormányzat erdei iskolai programjában is fontos szerepet tölt be. Itt zajlanak a kézműves foglalkozások és a kenyérlángos sütés.

Három helyiséget mutatunk be, az 1920-as évek állapotában. Kis Miklós keze nyomán készült a szobában a búboskemence és a konyhában a régi rakott tűzhely rekonstrukciója. A szoba, konyha és pitvar festését Fehér Istvánné Ladányi Anna, györgyei festőasszony végezte, helyi ízlésnek megfelelően. A festés sablonnal, ún. furmával készült a korábban használt festékek alkalmazásával, figyelembe véve az alkalmazott színharmóniát. A falumúzeum berendezése nagyrészt a század húszas éveinek paraszti lakáskultúráját tükrözi.

Cím: Tápiógyörgye, Béke u.2.
Weboldal: http://www.tapiogyorgye.hu/online/hu/falumuzeum.html
Látogatás: előzetes bejelentkezéssel a 06-53-383-001, 110-eas melléken

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.