Gomba

Gombáról:

A Monor–Irsai-dombság nyúlványai között rejtőzködik ez a kedves nevű, hangulatos település, melyet természeti adottságainak köszönhetően változatos domborzati formák színesítenek. A több évszázados úthasználat és a lefolyó csapadék hatásának következtében a puha alapkőzetű löszdombok közé mély szurdokvölgyek vájódtak (Kis- és Nagy-Szurdik), melyeken ma is út vezet keresztül.

A község nevét első ismert birtokosáról, a Gombai családról kapta.

Azonban már a bronzkorban is lakott település volt, melyet a Várhegyen talált régészeti leletek is igazolnak. Az egykor itt álló földvár kora a Kr. e. 1700–1600 közötti időszakra tehető. Sáncai ma már nem láthatók, ám a Várhegyről csodálatos panoráma nyílik a völgyekben meghúzódó utcákra, házakra, és oldalán számos védett növény virágaiban gyönyörködhetünk.

A falu központjában két templom tornya is magasodik a lakosság református és katolikus összetételét tükrözve. A fák árnyékában szökőkút ontja vizét, valamint a millenniumi emlékmű hirdeti, hogy a magyar koronát egy napig e faluban őrizték 1848-ban.

A főtér szomszédságában három régi épület is található: a Perczel-kúria, a Máriássy-kastély, az idős fenyők takarásában pedig a Fáy-Kenyeres-kúria bújik meg, amely ma polgármesteri hivatal. Utóbbi mögött egy hangulatos ligetben természetismereti tanösvényt alakítottak ki, valamint a község több pontján színes tájékoztató tablók mesélnek a falu egyéb látnivalóiról.

A község határában két horgásztó (Gombai-, Farkasdi-tó), valamint a tájvédelmi körzethez tartozó Hosszú-rét vadregényes folyóvölgye és a Gombai-patak forrásvidékének ligetei várják a horgászokat és a kirándulni vágyókat.

Adatok:

Rang – község
Népesség (2018. jan.1-én) – 3030 fő
Területe – 39,71 km2

Település honlapja

Látnivalók:

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.